Podsumowanie roku 2015

Podsumowanie roku 2015

01-01-2016
autor: ks. Proboszcz

Podsumowanie roku 2015 w parafii

pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku

 

W parafii zameldowanych jest 8231 osób  (2014: 8419 osoby). Podczas liczenia wiernych okazało się, że do naszego kościoła uczęszcza  1131 osób (2014: 984 osób), co stanowi niespełna 14 % zamieszkujących. Niestety ok. 1000 osób mieszka i pracuje za granicą, choć nadal są zameldowani w naszej parafii.

Kolędę przyjęło w 2015 roku 1668 rodzin (2014 - 1704 rodziny), drzwi zamknięte z różnych powodów zastaliśmy w 1499 mieszkaniach (w 2014 – 1516).

 

W roku 2015:

- do Chrztu św. przystąpiło 81 dzieci (w roku 2014: 56 );

- do Bierzmowania przystąpiły  60 osób (w 2014: 62);

- Ślub zawarło  18 par (w 2014: 11);

- pogrzebów było 78 (w 2014: 94).

 

 

Duszpasterstwo:

Towarzyszą nam następujące wspólnoty parafialne:

- Żywy Różaniec (I niedziela miesiąca o godz. 9.00)

- Apostolstwo Dobrej Śmierci (ostatnia sobota miesiąca o 7.30)

- Margaretki

- KSM Semper Fidelis – kilka razy do roku

- Młodzieżowa Grupa Modlitewna(w piątki po wieczornej Mszy św.)

- Liturgiczna Służba Ołtarza (w soboty)

- Iskierki

- Klub Seniora Nadzieja (w piątki o 10.00)

- Klub Seniora Rada Starszych (we wtorki o 11.00)

- Caritas parafialna

- Zespół muzyczny Sanctus

- Chór Parafialny (w poniedziałki i czwartki o 19.00)

- Krąg Biblijny ( w środy po wieczornej Mszy św.)

- Anonimowi Alkoholicy (w piątki o 17.00)

 

Grupy te działając na różnym polu, pozwalają odnaleźć swoje miejsce w życiu parafii – modlitewne, charytatywne, rozwijające talenty czy służące innym. Wiele dzieł udało się podjąć dzięki wspólnemu działaniu różnych wspólnot czy wspomagających parafię osób.

 

 

Wraz z Radą Dzielnicy Olszynka zorganizowaliśmy w lutym Bal Karnawałowy św. Walentego a jesienią Zabawę Andrzejkową, które pomogły zebrać środki na cele charytatywne (zakup węgla, opłacenie prądu, zakup środków żywnościowych i leków).

W roku 2015 po raz pierwszy procesja Bożego Ciała udała się na ul. Sempołowską, Królikarnia, Reduta Dzik, Chłodna. Obok wspólnot pomagających zorganizować tę uroczystość, chciałbym podziękować tym mieszkańcom parafii, którzy pozwolili ustawić ołtarze przy swoich posesjach oraz pomogli je ozdobić czy przetransportować.

Cieszymy się z udziału nielicznej ale wiernej grupy parafian uczestniczących w nabożeństwach Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, Godzinie Świętej, Różańcach środowych i piątkowych oraz piątkowej Koronce do Bożego Miłosierdzia. Podobnie dzieje się podczas wspólnej modlitwy różańcowej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi w I soboty miesiąca.

Od czasu, kiedy zostały wprowadzone relikwie i obraz św. Filomeny spora grupa wiernych i to nie tylko z naszej parafii gromadzi się w poniedziałki na Koronce do św. Filomeny, zaś w drugie poniedziałki miesiąca także na namaszczeniu olejkiem św. Filomeny. Liczbę osób modlących się za wstawiennictwem świętej zwiększa też fakt kilku cudów – uzdrowień oraz doznanych łask w poszukiwaniu pracy, czy w kwestiach materialnych. W środy po wieczornej Mszy św. odbywają się spotkania Kręgu Biblijnego.

W miesiącach objawień fatimskich spotykamy się na Mszę św. wieczorną, adorację i procesję z figurką MB Fatimskiej. Podczas większości tegorocznych spotkań towarzyszyli nam ojcowi zakonni z naszego dekanatu.

Wdzięczny jestem tym, którzy opłacają przez cały rok szkolny w akcji Adopcja obiadowa posiłki dzieciom w naszych szkołach podstawowych. Wielkie serca okazaliście także przy Akcji aniołkowej – przygotowano 210 paczek świątecznych. Szczególne podziękowania należą się także Eter-Medowi i Instytutowi Pamięci Narodowej z Gdańska.

Pielgrzymki i wycieczki:

W ciągu roku odbyły się pielgrzymki do Wilna, Gietrzwałdu, Lednicy oraz wycieczki na Wyspę Sobieszewską, czy do Stutthofu.

Festyny i kiermasze:

Pod koniec czerwca odbył się na terenie parafii festyn Dni Sąsiadów połączony z naszym parafialnym. Drugi – kiermasz świąteczny odbył się w kaplicy MB Fatimskiej w Adwencie.

 

 

 

 

Akcja letnia:

            W ciągu wakacji dzieci wyjeżdżały na różne wycieczki – zwiedzały Gdańsk, Gdynię, Oliwę, ZOO, Westerplatte, Wyspę Sobieszewską, Świbno, Stegnę… Bóg zapłać ofiarodawcom, którzy wsparli tę akcję. Ks. Tomasz wraz z opiekunkami wyjechał też z grupą dzieci do Rabki.

 

Rekolekcje:

W lutym ks. Robert Jahns przeprowadził wraz ze swoją grupą modlitewną rekolekcje ewangelizacyjne.

Kazania pasyjne głosił ks. Marek Wirkus.

Do przeżycia świąt Wielkanocnych przygotował nas o. Marek Dettlaff.

Przed odpustem i na rozpoczęcie Adwentu rekolekcje poprowadził o

Ewaryst Gręda - franciszkanin.

 

Koncerty i występy:                                                                   

W styczniu uczniowie szkoły nr 59 przedstawili Koncert Bożonarodzeniowy.

W naszym kościele występowały następujące zespoły Art&Voices, Sanctus, Iskierki, Jazzy Teens, Chór Discantus z Gowidlinka, Chór Politechniki Gdańskiej, Zespół Muzyki Dawnej, Kartuski Chór Męski, Kwartet Beau Ton, Galicia Folk Band z Ukrainy oraz nasz chór parafialny (wciąż oczekujemy na propozycję nazwy). Dzięki dofinansowaniu z pieniędzy Miasta Gdańska zrealizowaliśmy trzy projekty – Muzyczna Rewitalizacja, Ocalona Polskość i Wspólne kolędowanie. W tym miejscu serdecznie dziękuję za okazywaną inicjatywę oraz wsparcie naszemu organiście p. Krystianowi Iwanowowi.

W kaplicy MB Fatimskiej mogliśmy obejrzeć wystawę o generale Auguście Emilu Fieldorfie, wystawę zdjęć z Dolnego Miasta (dzięki Opowiadaczom Historii) i obrazów p. Jerzego Dąbrowskiego.

 

Caritas obejmuje pomocą ok. 100 osób z naszej parafii. W minionym roku mogliśmy tylko liczyć na własne środki (ofiary składane w kościele czy na żywność ze zbiórki w Biedronce). W wakacje 8 dzieci skorzystało z wakacji organizowanej przez Caritas diecezjalną (6 w Warzenku i 2 w górach). Podczas ferii zimowych wyjechało 5 dzieci na zimowisko.

 

Akcje charytatywne:

Zebraliśmy na następujące cele:

Papieskie Dzieła Misyjne –  835,33 zł

Dzieło Nowego Tysiąclecia –  827,01 zł

Syria -  510 zł

Nepal – 489 zł

Fundusz Obrony Życia (kolekta z Pasterki) – 1 618,33 zł i 100 koron duńskich;

Adopcja obiadowa – 10 dzieci z naszych szkół

Akcja aniołkowa –  w tym roku 210 paczek świątecznych

Zbiórka wspierająca wyjazd młodzieży jezuickiej na Syberię

 

Inwestycje:

            Na początku roku wstawiliśmy nowe drzwi główne do kościoła (koszt 9000 zł).

            Od połowy lutego funkcjonuje salka dla dzieci. Bóg zapłać za pomoc w jej wyposażeniu.

Dzięki pomocy wspólnoty Semper Fidelis została wyremontowana dolna salka na plebani oraz Archiwum. Wymieniono regipsy, położono panele i płytki, zmieniono instalacje elektryczną (koszt 8250 zł).

Wstawiliśmy nowe drzwi: zewnętrzne do salki i na plebani a także w budynku plebanijnym (w sumie 20 par w tym 2 zewnętrzne - koszt 38 800 zł).

Po zakupieniu w ostatnich dniach roku 2014 działki drogowej między plebanią a kościołem od GUMedu podczas wakacji udało się nam na niej położyć kostkę granitową (koszt to 14 tys. zł)

Pod koniec listopada wstawiliśmy okna plastikowe na plebani (łącznie 9 sztuk – koszt 13 900 zł).

Od marca 2014 spłacamy raty pożyczki w wysokości 2480 zł plus odsetki (wynosiły one średnio ok. 328 zł). Po spłaceniu 70 % pożyczki, istnieje możliwość uzyskania umorzenia pozostałej części. Spłacać będziemy tę pożyczkę jeszcze przez 2 lata.

 

Przychody i rozchody (2015):

Kolekta – styczeń – 11 566 zł, luty – 11 291 zł, marzec – 16 052 zł, kwiecień – 14 399 zł, maj – 11 818 zł, czerwiec – 12 656 zł, lipiec – 10 503 zł, sierpień – 14 463 zł, wrzesień – 12 069 zł, październik – 12 214 zł, listopad – 8 328 zł i grudzień – 17 619 zł). Łącznie taca przyniosła 152 978 zł.

Śluby, pogrzeby i Chrzty24 300

Nadwyżka w spłatach rat (zbiórka i koperty oraz wpłaty na konto – 18 484 zł

Przychody łącznie – 195 762 zł.

Wydatki:

Pensje osób świeckich zatrudnionych i wspierających posługą parafię –  70 800 zł. W tym miejscu pragnę bardzo podziękować panom kościelnym Tomaszowi, Eugeniuszowi i Włodzimierzowi za posługę w zakrystii, którą sprawują bez żadnego wynagrodzenia.

Wyżywienie – 18 200 zł

Energia – 6 255,34 zł

Gaz – 14 379,70 zł

Woda – 1 938,85 zł

Śmieci – 948 zł

Podatki od nieruchomości – 99 zł

Kuria i seminarium – 3 800 zł (podatek od wiernych, fundusz solidarnościowy i kolekta na budujące się kościoły z piątej niedzieli w miesiącu, tace i zbiórki do puszek na zakony kontemplacyjne, kościół na Wschodzie, Syrię, świętopietrze, KUL – ze względu na liczne prace inwestycyjne zapłata zaległego zobowiązania odbędzie się po kolędach).

Pozostałe (szafa komandor i komoda w salce dolnej, komunikanty, wino, hostie, olej do świec, materiały biurowe, materiały budowlane, elektryczne, sanitarne,   farby, grunty, środki czystości, Internet, telefon, kolumna nagłaśniająca, upominki dla dzieci z różnych okazji (majowe, Dzień Dziecka, różańcowe, adwent, akcja aniołkowa) – 7 800 zł.

Wydatki łącznie: 208 170,89 zł (pożyczyłem 15 tys. zł od swojej rodziny na wstawienie okien oraz jeszcze mam do oddania 2 tys. z pożyczki od parafian na ułożenie kostki granitowej).

 

Jeśli Bóg pozwoli i będzie taka możliwość pragnę zrealizować w 2016 roku następujące dzieła:

- rozpocząć prace przy bocznym ołtarzu poświęconemu Bożemu Miłosierdziu (w styczniu wstawimy kasetkę pancerną na relikwiarz-monstrancję z poł. XIX wieku).

- wstawić drzwi zamiast obecnej kotary w wejściu do kościoła,

- rozpocząć wstawianie okien dodatkowych  w kościele, by zabezpieczyć się przed utratą ciepła zimą.

 

Bardzo serdecznie dziękuję współpracownikom – ks. Profesorowi Wojciechowi, ks. Jackowi i ks. Tomaszowi oraz tym, którzy wspierają naszą parafię – modlitwą i materialnie.

Dodatkowo zachęcam do zamawiania intencji Mszy św., gdyż składane za nie ofiary pozwalają na utrzymanie swoich kapłanów. Bóg zapłać za cierpliwe wysłuchanie sprawozdania.

Ks. Piotr – Wasz proboszcz.

Powered by APSI © copyright 2013 by Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku
Logo

Parafia Rzymsko-Katolicka
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku